pro redaktory

Zdravím, tady se pokusíme společně vytvořit nějaký základní manuálek pro tvorbu stránek.

Takže jak stránku vytvořit – klepnete v základním redakčním menu na levé straně (samozřejmě až se přihlásíte) na „stránky“ a tam můžete buď vytvořit novou stránku, nebo upravit starou. Novou vytvoříte tak, že klepnete na odkaz „vytvořit stránku“ – otevře se vám menu „vytvořit novou stránku“. Zdáte její název – použijte krátké označení. Až ji pojmenujete, tak ti co nejsou zvyklí psát stránky v kódu HTML si přepnou záložku nahoře z HTML na „Editor“ – je to editor WYSIWYG do odkazu jsem napsal co to je. Když jsem dělal odkaz, obtáhnul jsem myší to slovo kde chci odkaz mít (tady to bylo „WYSIWYG“) a zobrazil se mi nahoře takový ten řetěz (když na něj najedeš myší, tak to je „vložit-upravit odkaz“) ten normálně nesvítí. Měl jsem obtaženo slovo WYSIWIG a klepnul jsem na řetěz, do prvního obdélníku zkopíroval http adresu, do druhého dal komentář, který se zobrazí a zaškrtnul okénko „otevřít v novém okně/záložce“. Protože z některých prohlížečů se blbě vrací zpět. Můžete také vkládat mediální soubory – fotky, videa, hudbu, ale upřednostňujte odkazy! Fotky na rajče, videa na youtube. Nedávejte je na svá soukromá, to se nám neosvědčilo. Přístup na sokolské rajče, kdo ho nemá pošlu a na youtube uděláme také nový profil – nebo si zřiďte profil zvlášť  – to je také řešení.

Tak pište – pokud možno jen do své oblasti (na své stránky) a na nástěnku, cennější příspěvky  si pro jistotu zálohujte. Jsme v ostrém provozu- o tom se můžete přesvědčit sami, když dáte tlačítko atualizovat. Zkuste si i vložit fotku apod. Galerie pak odkazem. Teď si povšimněte menu po pravé straně.

Viditelnost nechte veřejnou, až to vše budete mít hotové, tak to uložíte tlačítkem „publikovat“. V opačném případě zvolte „odstranit“ – před tím se přesvědčte, zda je to opravdu ta Vaše stránka. Pokud zvolíte nadřazenou stránku – bude se ta vaše nově vzniklá zobrazovat jako „podmenu“ v odkazu na hlavní stránku (nohejbal – nohejbal a-nohejbal b … atd.). V menu „pořadí“ můžete určit její polohu (pořadí) – standardně je to myslím podle abecedy. No a až to bude – tak tlačítko „aktualizovat“ a je to. Nebojte se a zkoušejte :-)

Pokud budete chtít upravit stránku stávající – tak po kliku na „stránky“ vyberete tu správnou a po najetí na ni se vám objeví „upravit“ – postup je pak stejný.

Když nebudete chtít psát ob řádek, dejte si ve stylech nahoře wp-caption a je to- před psaním, nebo to musíte před nastavením stylu obtáhnout myší … 8-)

Zbytek doladíme v diskusi a připomínkách.

 

Často kladené otázky (FAQ)

  • A kde se vlastně mám přihlásit?  Nalistujte stránku až dolu – a tam je odkaz přihlásit.
  • Mohu si přímo na stránky vložit obrázek? Jasně, ale dávejte jen tématické obrázky, rozhodně ne galerie – ty umísťujte mimo tento web, stejně jako videa (rajce, youtube). A velikost obrázků upravte – nejlépe optimalizace pro web. Ideální je do 150 – 300KB.
  • Jak umístím upoutávku na akci na úvodní stránku? Je to nabídka příspěvky – tam to umístěte třeba i s odkazem na svoje stránky, hlavně úsporně s ohledem na další akce, které jsou na úvodní stránce